Tragická nehoda pod Grozsovým ľadopádom

Dňa 29.01.2023 sa trojica horolezcov poľskej národnosti rozhodla ísť do Veľkej Studenej doliny s cieľom liezť cez Groszove ľadopády. Pod ľad sa dostali v poobedných hodinách. Po vylezení prvého ľadopádu sa stretli s dvojicou slovenských lezcov, ktorí práve zostupovali dolu. Slovenská dvojica pri zostupe napriek dodržaniu bezpečných rozostupov uvoľnila krátko po sebe dve doskové lavíny našťastie sa im podarilo zachytiť na cepínoch a neprepadnúť cez skalný prah. Výška odtrhu tu dosahovala do 10 cm. Poľskí lezci naďalej pokračovali vo výstupe, kde tesne pod druhým Groszom uvoľnili tretiu doskovú lavínu, ktorá takmer strhla dole dvojicu slovenských lezcov nachádzajúcich sa pod nimi. Tým sa podarilo medzi prvým a druhým Groszovým ľadopádom zhotoviť provizórny štand a bezpečne zlaniť na zem.

Už po zotmení, Operačné Stredisko HZS prijalo tiesňové volanie od jedného z trojice poľských horolezcov, ktorý zostal čiastočne zasypaný a podarilo sa mu zhruba po 45 min svojpomocne odhrabať a privolať pomoc s tým, že nemá žiadny kontakt so svojimi spolulezcami. Po kontaktovaní Horskej záchrannej služby a informovaní o nezvestných osobách sa ihneď začala pátracia a záchranná akcia. Po príchode na miesto sa pomocou lavínových prístrojov podarilo záchranárom HZS dohľadať dvojicu zasypaných horolezcov, žiaľ už bez známok života. Obaja boli úplne zasypaní bez vzduchovej dutiny. Posledný z trojice, ako zázrakom prežil bez zranení.

Počasie bez výraznejších zrážok počas celého týždňa vytvorilo na väčšine území Slovenských hôr pomerne stabilné snehové podmienky. V lavínovom bulletine bol vydaný druhý stupeň, teda mierne lavínové nebezpečenstvo. Uvádzalo sa, že nebezpečenstvo je koncentrované najmä na severných expozíciách na strmých svahoch nad 35°, pod skalnými stenami a tesne pod hrebeňmi, kde vplyvom vetra môže byť naviate väčšie množstvo snehu. To bol aj tento prípad. Žľab mal v mieste odtrhu severnú orientáciu a sklon 36°. Podľa očitých svedkov sa okolo obeda začal výrazne dvíhať vietor, ktorý rýchlo transportoval pomerne veľké množstvá snehu do kotla medzi prvý a druhý Groszov ľadopád. Vetrom previaty sneh bol navyše ukladaný na tvrdú snehovú pokrývku, ktorá tu bola vytvorená stabilným počasím z predchádzajúcich dní. Jednotlivé vrstvy boli teda medzi sebou veľmi slabo previazané čo potvrdil aj kompresný test nasledujúci deň. Tvrdú, vetrom ubitú dosku si trojicu uvoľnila pravdepodobne pri pešom zostupe, s lavínou potom prepadli cez prvý Groszov ľadopád cca 60 m. Nános ich následne unášal zhruba ešte 150 m úzkym žľabom. (Nemal sa kde rozliať= terénna pasca).

Údaje o lavíne:

 • typ lavíny: dosková
 • dĺžka: 310 m
 • dĺžka nánosu: 150 m
 • šírka: 20 m
 • priemerná výška odtrhu: 30 cm
 • veľkost lavíny: stredná veľkosť
 • výška nánosu od 80cm do 120 cm
 • nadmorská výška odtrhu: 1750 m n. m.
 • nadmorská výška čela nánosu: 1550 m n. m.

Jedným z varovných signálov pre pohyb v lavínovom teréne sú samovoľné resp. človekom (mechanicky) uvoľnené lavíny, ktoré upozorňujú na nestabilné/nebezpečné podmienky v danej oblasti. V ten deň sme mohli pozorovať viacero samovoľných lavín jednu sa podarilo natočiť na Veverkovom ľadopáde v poobedňajších hodinách.

Ľadopády a celkovo skalné lezenie predstavuje v lavínovej problematike značné riziko, keďže nad ľadmi, resp. skalnými stenami sa častokrát nachádzajú úzke žľaby poprípade väčšia snehové polia, ktoré slúžia ako zberné miesta pre väčšia množstvo snehu. Práve tam sa môžu vytvoriť vetrom ubité tvrdé, snehové dosky. V takomto teréne sa navyše pohybujeme na pešo = veľké dodatočné zaťaženie. Uvoľnenie splazu, alebo malej lavíny často krát znamená pád cez vysoké skalné prahy.

Aktuálne fúka v horstvách Slovenska veľmi silný vietor, ktorý spolu s pribúdajúcim novým snehom, vytvára nebezpečné podmienky na pohyb v horách. Snehová pokrývka je vplyvom silného vetra veľmi nerovnomerne rozmiestnená. Pozor si treba dávať najmä v úzkych žľaboch a strmých svahoch nad 30°, pod skalnými stenami a tesne pod hrebeňmi, kde vplyvom vetra môže byť naviate väčšie množstvo nového snehu. Na takýchto svahoch je uvoľnenie lavín možné už pri malom dodatočnom zaťažení !!!

4 thoughts on “Tragická nehoda pod Grozsovým ľadopádom

 1. Pingback: Egy elfújt sisak és két füstölgő kuloár -

 2. Pingback: A to sme sa báli že zima nebude (Počasie sneh a lavíny od 28.01.2022 po 03.02.2022) | Stredisko lavínovej prevencie

 3. Super práca chalani, perfektne spracované. Poučení z prùserov bratov lezcov a lyžiarov nie je nikdy dosť. Xkrát som sa po výleze Malého Grossa so zatajeným dychom brodil pod Veľkého s tým, že tu to predsa nepadá…a padá. Len tak ďalej. Dík za vašu cennú robotu.

 4. Pingback: Rekordná lavínová sezóna 2022/2023 | Stredisko lavínovej prevencie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *