Druhá tragická nehoda tejto sezóny – Lavínová nehoda Priečne sedlo 10.12.2022

V sobotu sme zaznamenali ďalšiu tragickú lavínovú nehodu tejto zimnej sezóny a počet obetí lavín tejto sezóny sa bohužiaľ zvýšil na 4, čo je z hľadiska dlhodobých štatistík priemerný počet obetí za celú zimnú sezónu. A to je ešte len december.

Skupina dvoch vysokohorských turistov sa vydala v sobotu 10.12.2022 na túru cez Priečne sedlo. Po dosiahnutí Téryho chaty sa počas občerstvenia zmienila o svojich plánoch. Obaja turisti nedisponovali lavínovou výbavou. Pracovníci chaty ich informovali o zlých poveternostných podmienkach, skupina sa napriek tomu rozhodla pokračovať. Počas výstupu do Priečneho sedla si skupina pravdepodobne uvoľnila lavínu, z ktorej sa im nepodarilo vyviaznuť.

Po kontaktovaní Horskej záchrannej služby a informovaní o nezvestných osobách sa ihneď začala pátracia a záchranná akcia, pod Priečne sedlo sa vybral pracovník chaty, dobrovoľný záchranár HZS spolu s kolegom. Objavili lavínu a lavínový nános, ktorý sa pokúsili prepátrať vizuálne aj lavínovým prístrojom. Bohužial, pretože skupina nezvestných nedisponovala lavínovou výbavou, nemali šancu nič objaviť. Zo Starého Smokovca medzitým odišli záchranári HZS s vyhľadávacím systémom Recco a dvaja psovodi s lavínovými psami. Po príchode na lavínisko krátko po sebe pes označil miesta zasypania oboch turistov. Žiaľ, obom turistom sa táto lavína stala osudnou, jej pád neprežili. Lavínová záchranná akcia prebiehala počas noci za veľmi náročných poveternostných podmienok, keďže oblasť Vysokých Tatier vtom čase už zasiahol ďalší frontálny systém.

Náčrt dráhy lavíny, zdroj podkladu : Google Earth
Náčrt dráhy lavíny
Náčrt dráhy lavíny
Náčrt dráhy lavíny s polohami obetí, zdroj podkladu : Freemap

Údaje o lavíne :

 • Dĺžka dráhy lavíny dosiahla 250m,
 • Nadmorská výška odtrhu dosiahla 2300 m n.m.
 • Nadmorká výška čela nánosu dosiahla 2150 m n.m.
 • Šírka odtrhu lavíny v celej dĺžke : 100 m
 • Jednalo sa o doskovú lavínu z vetrom ubitého snehu s typickým čiarovým odtrhom, ktorý sa diaľkovo šíri.

Česť pamiatke obetiam, úprimnú sústrasť pozostalým. Poučme sa z tejto tragickej udalosti, nech ich smrť nie je zbytočná.

Stupeň lavínového nebezpečenstva predstavuje akési zhrnutie pravdepodobnosti uvoľnenia lavín v horskom území do čísla. Táto problematika je veľmi rozsiahla, a je veľmi obtiažne stanoviť reálne ohrozenie celého pohoria do jedného čísla. Stredisko lavínovej prevencie, ako člen EAWS (European Avalanche Warning Services) rešpektuje štandardy vydávania lavínového stupňa. Okrem stanovenia stupňa určuje aj hlavné lavínové problémy, zvýrazňuje najnebezpečnejšie svahy a ponúka verejnosti krátky text o lavínovej situácii v horstvách Slovenska. Všetky informácie sú dostupné už večer vopred s dennou periodicitou na webe laviny.sk. Fakt, že lavínové ohrozenie je najmä menej skúsenou verejnosťou často podceňované je veľmi nebezpečný.

Čo teda bolo stanovené na sobotu 10.12.2022 ?

Stupeň lavínového nebezpečenstva na daný deň pre vysoké Tatry bol stanovený na 2 (druhý z päťdielnej medzinárodnej stupnice) a to na svahoch nad 1600 m n.m. Hlavný lavínový problém bol stanovený nový sneh a vetrom previevaný sneh, zvýraznené nebezpečné svahy S a SV. V lavínovom bulletine sa okrem iného písalo:

Počas noci z piatka (9.12)na sobotu (10.12) zasiahne horské územia teplý front, ktorý prinesie od juhozápadu snehové zrážky a veľmi silný vietor. Množstvo nového snehu v najvyšších polohách bude dosahovať 20 cm, pričom vietor dosiahne na hrebeňoch v nárazoch cez 30m/s (108 km/h)(!). Sneh bude intenzívne premiestňovaný na záveterné strany (S,SV) pohorí. Na hrebeňoch sa očakáva vytváranie prevejov.

Pre druhý stupeň lavínového nebezpečenstva platí, že lavínu je možné uvoľniť hlavne na strmých svahoch a hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení.

Strmý svah charakterizujeme svah, ktorého sklon presahuje 30°. Svah Priečneho sedla dosahuje priemerný sklon 39°. Ide teda o veľmi strmý svah.

=>Podmienka sklonu bola teda splnená.

Pod veľkým dodatočným zaťažením sa rozumie – výstup na lyžiach bez rozostupov, pád lyžiara alebo napríklad peší výstup turistu.

=>Podmienka zaťaženia bola teda splnená.

Zvýraznené nebezpečné svahy boli nad 1600m n.m. a S, SV svahy. Priečne sedlo dosahuje nadmorskú výšku 2352 m n.m., svah z Priečneho sedla do Malej studenej doliny je SV expozície.

=> Podmienka nadmorskej výšky a aj expozície bola splnená.

Ak by skupina zvolila rozostupy aby eliminovala zaťaženie a zvýšila šancu, že strhne len jedného turistu, vzhľadom na absenciu lavínovej výbavy by nebolo možné dostatočne rýchlo lokalizovať zasypaného.

=> Podmienka nemožnosti kamarátskej pomoci bola splnená.

Vzhľadom na zlé poveternostné podmienky, extrémny sklon, nepriaznivú orientáciu a v neposlednom rade absenciu základnej lavínovej výbavy bolo rozhodnutie pokračovať v takejto ťažkej túre nesprávne. Skúsme sa z tejto tragickej udalosti poučiť, nech je lavínových nehôd čo najmenej.

Aktuálne pretrváva v horstvách Slovenska veľmi silný vietor, v nárazoch dosahuje silu 35 m/s (126 km/h), lavínová situácia sa tak nebude zlepšovať. Naďalej sa očakáva transport snehu na záveterné strany pohorí, v strmých žlaboch vietor vytvára nebezpečné dosky vetrom ubitého snehu, ich stabilita sa veľmi ťažko odhaduje, a preto buďte opatrní.

9 thoughts on “Druhá tragická nehoda tejto sezóny – Lavínová nehoda Priečne sedlo 10.12.2022

 1. Pingback: Analýza – Druhá tragická nehoda tejto sezóny – Lavínová nehoda Priečne sedlo 10.12.2022 – VKMF

 2. Pingback: Lavíne je jedno, či si turista alebo skialpinista – Horská záchranná služba

 3. Pingback: Druhý decembrový týždeň – počasie, sneh a lavíny. | Stredisko lavínovej prevencie

 4. Pingback: Smutná štatistika za rok 2022 – Horská záchranná služba

 5. Pingback: Bezpečnostné okienko – VKMF

 6. Pingback: Rekordná lavínová sezóna 2022/2023 | Stredisko lavínovej prevencie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *