Predchádzajúci týždeň bol štatisticky asi najaktívnejší čo sa týka lavínových nehôd počas tejto zimy. Vo štvrtok a v piatok počas dvoch lavínových nehôd v Západných Tatrách nám lavíny ukázali akú máju silu a pomoc človeka zase nevyčísliteľnú hodnotu. Víkend ovplyvnil prechod studeného frontu a ten nám priniesol v nedeľu do 5 cm nového snehu vo všetkých pohoriach. Začiatok týždňa sa niesol v oblačnom počasí, na severe teplý front priniesol prehánky a slabý dážď. V utorok ráno mrholilo aj vo vysokých polohách, v tých najvyšších dosahovala ranná teplota -2°C. Za teplým frontom do hôr začal prúdiť teplý vzduch. V stredu ráno bolo teplé slnečné počasie, ráno nemrzlo ani a Lomnickom štíte, denné teploty dosahovali maximá v poobedňajších hodinách, kde najnižšia teplota bola +3°C, v 2000 m n.n.m. až +5°C. Toto isté sa odohralo vo štvrtok, samozrejme bez nočného ochladenia, ktoré je pre jarné počasie charakteristické. Veľká noc však mala iné plány. Vo štvrtok popoludní prichádza znovu studený front s zrážkami (do 1500 m n.m. dážď, neskor vystriedalo sneženie). Ochladilo sa o viac ako 10°C. Pripojili sa aj zrážky, v niektorých dolinách počuli aj blesky.
Tieto všetky udalosti mali významný vplyv aj na lavínovú situáciu u nás. Pondelková a utorková situácia sa niesla okolo pred víkendového problému – trvalá slabá vrstva. V snehovej pokrývke sa nachádzala na tvrdej firnovej vrstve kritická vrstva hranatozrnného snehu. Tento ťažko identifikovateľný problém sa nachádzal v hĺbke 15 až 60 cm pod povrchom snehovej pokrývky. Samovoľné splazy a malé lavíny sa neočakávali nakoľko povrch snehu bol na väčšine svahov tvrdý a nosný. Oteplenie v utorkovej noci sa ukázalo v predobedných hodinách stredy. Vysoká teplota a silné slnečné žiarenie spôsobili zníženie stability snehovej pokrývky na svahoch všetkých orientácií. Samozrejme doobeda to boli hlavne východné, poobede juhozápadné. Zaznamenali sme zvýšenú lavínovú aktivitu, kde išlo hlavne o lavíny z mokrého voľného snehu a mokré doskové lavíny. Podľa informácií všetky spontánne tzn. samovoľné. Nasledovala teplá noc a štvrtok bol takisto teplý, slnečný a lavínový. Povrch snehu bol na všetkých slnkom vysvietených svahoch vlhký až mokrý, v tieni sa odtopila len vrchná vrstva, miestami v najvyšších polohách bolo tvrdo. V najvyšších polohách, hlavne severného sektoru sa stále napriek jarnej situácií vyskytuje nebezpečná vrstva hranatozrnného snehu.
Dnes ráno na horách prevládala hmla, zrážky od 1700 m n.m. snehové. Počas noci napadlo do 10 cm nového snehu miestami vo forme krúpkov, ktorý však stihol vietor poupratovať hlavne na záveterné J, JV svahy. V Malej a Veľkej Fatre je snehová pokrývka v nižších polohách nesúvislá, najväčšie množstvo snehu je v úzkych žľaboch alebo muldách.
Dnešné počasie značne ovplyvňuje studený front, po jeho aktivite bude víkendové počasie ovplyvňovateľ prúdenie studeného a vlhkého vzduchu. Očakávame snehové prehánky počas celej soboty, takisto teploty klesnú v najvyšších polohách pod -15°C. Táto situácia ovplyvňuje značne aj lavínové nebezpečenstvo, ktorého tendencia bude stúpajúca.
28.03.2021 Nízke Tatry Kosodrevina 28.3.2021 Nízke Tatry, Hlavný hrebeň 31.3.2021 Vysoké Tatry, Pohľad do Malej Studenej doliny 31.3.2021 Malá Studená dolina 01.03.2021 Vysoké Tatry, Furkotská dolina 01.04.2021 Vysoké Tatry, Mlynická dolina 01.04.2021 Samovoľna lavína z Bystrých veží, Mlynická dolina 01.04.2021 Mylnická dolina