Prvý kompletný aprílový týždeň bol ako z knihy Slovenské pranostiky o počasí. Na horách sa striedali studené fronty nasledované tlakovými výšami a pekným počasím. Vystriedalo sa všetko možné od náhlych zvratov počasia po krúpy a nízke teploty. Slnečné počasie sa intenzívne striedalo so snehovými prehánkami aj viac krát za deň. Toto všetko sa prejavilo aj na stabilite a vlastnostiach snehu. Začiatkom týždňa snežilo pri nízkych teplotách a sneh bol naozaj prachovo nadýchaný.
Najviac snehu pripadlo v severných náveterných dolinách Západných a Vysokých Tatier spolu s Malou Fatrou. Pozitívne bolo, že prevládajúci SZ až Z vietor sneh väčšinou neufúkal do nestabilných dosiek a vankúšov a podmienky na skialpinizmus bol veľmi dobre. Lavínová aktivita bola minimálna a zodpovedala miernemu stupňu lavínového nebezpečenstva. Čo ale platilo už začiatkom a v priebehu týždňa pred víkendom neplatí.
Od juhozápadu k nám začal prúdiť teplejší vzduch. Vietor sa otočil (na J a JZ) a zosilnel (15 m/s, v nárazoch 20m/s). Rýchlosť tak akurát na prenos snehu. Fúka najmä v Malej Fatre, Západných a Nízkych Tatrách. Skoro všetok sneh je prenášaný na záveterné svahy severných orientácii (SV a S), kde je uložený na tvrdej vrstve starého prerobeného snehu. Zvlášť kritické sú severne orientované svahy v Západných Tatrách, kde sa očakávajú spontánne lavíny v strmom teréne a to najmä na severne orientovaných polohách. V piatok 9. 4. spadla lavína v centrálnom žľabe (SV orientácia) zo Salatína a strhla skialpnistu pri výšlape a tiež na takej istej orientácii si odtrhol skialpinista lavínu pri zjazde v oblasti Zákľuk v Nízkych Tatrách. Obidve nehody skončili bez vážnych zranení.
Samozrejme južne orientované slnkom nasvietené svahy vo Vysokých Tatrách budu v popoludňajších hodinách menej stabilné a môžu sa vyskytnúť spontánne lavíny a splazy z vlhkého snehu.
Situácia v piatok poobede je nasledovná a je predpoklad, že pretrvá počas celého víkendu:
Vetrom previaty sneh:
- je hlavný problémom v Západných a Nízkych Tatrách a Malej Fatre
- prevažne v severnom sektore (S, SV svahy), kde môžu vznikať samovoľné doskové lavíny (ZT), prípadne po dodatočnom zaťažení (MF, NT).
- začína nad hranicou lesa až po miesta tesne pod hrebeňmi
- vrstva previateho snehu nie je dobre spojená s podkladom
- hrebeňové partie a južné až západne orientované svahy sú miestami vyfúkane až na podklad
Mokrý sneh:
- hlavný problém vo Vysokých Tatrách, kde zatiaľ ešte nefúka,
- v priebehu víkendu a s oteplením bude aj v ostatných pohoriach.
- na slnkom osvietených svahoch v popoludňajších hodinách
- najmä tam, kde je napadnuté väčšie množstvo snehu cca 40 cm a viac
- rizikové južne až juhozápadne orientované veľmi strmé vysokohorské žlaby, muldy, sedlá a svahy
Samozrejme v pohoriach sa vyskytuje kombinácia vyššie spomínaných lavínových problémov. Miestami a to najmä na tienistých severných svahoch sa ešte vyskytuje vrstva menej stabilného hranato – zrnného snehu ktorá ojedinele po zaťažení vie iniciovať lavínu. Príjemný, ale hlavne bezpečný víkend na horách vám želá Stredisko lavínovej prevencie.
Preveje na hlavnom hrebni v Nízkych Tatrách (7. 4.) Test stability na južnom svahu (7. 4.) Južná strana hrebeňa Nízkych Tatier (7. 4.) Piatková nehoda na Salatíne skončila dobre (9. 4.) Vetrom previaty sneh na tvrdej vrstve vie po zaťažení spôsobiť takúto lavínu Zákľuky – Nízke Tatry (9. 4.)