Zima 2024/2025 bola veľmi slabá, hlavne suchá, skúpa na snehové zrážky. Nemožno sa čudovať, že v jej závere sa už množstvo horalov skôr tešilo na jar. Meteorologická jar začala 1.marca, astronomická 21. marca, no druhý aprílový týždeň to na horách vyzeralo skôr zimne než jarne. Kiež by tieto esá pani zima ukázala skorej v zime. Síce pred týždňom v piatok teploty v dolinách atakovali 20°C, už o dva dni neskôr klesla teplota na vrchole Lomnického štítu na číselne síce rovnakú, no zápornú hodnotu.
Ako vidieť na obrázkoch nižšie, v priebehu 24 hodín sa na väčšine územia ochladili až o 20° (!).



V sobotu 5.4.2025 sa nad horské územia Slovenska začal presúvať arktický vzduch. V priebehu dňa sa začalo ochladzovať. Ochladenie vyvrcholilo počas noci a sprevádzal ho silný vietor. Ako je vidieť z grafov, ochladenie bolo veľmi silné – napríklad Lomnický štít z -0,6 °C na -19,3°C. Vietor atakoval hranicu 30 m/s a na niektorých miestach dosiahol silu orkánu (32m/s).

Vysoké Tatry, Priebeh sily vetra a sily vetra v nárazoch na AMS Vyšné Žabie pleso 2195 m n.m. v m/s od 4.4.2025 po 11.4.2025




Je zaujímavé, že počas celého týždňa prevládalo okrem chladného počasia aj veľmi veterné počasie. Hlavné vrcholy veterného počasia boli prelom soboty 5.4.2025 na nedeľu 6.4.2025 a štvrtok 10.4.2025, kedy dosiahla sila vetra v nárazoch na vrcholoch hôr 43 m/s (154,8 km/h !). Priemerná rýchlosť vetra nezaostávala, a tak v priebehu týždňa až dva krát dosiahla silu 32 m/s – teda silu orkánu (Orkán alebo zriedkavejšie uragán je najvyšší (12) stupeň Beaufortovej stupnice sily vetra – o orkáne hovoríme, pokiaľ priemerná rýchlosť vetra dosiahne 32 m/s). Medzi týmito dátumami však neustále fúkal vietor, ktorý dosahoval priemer približne 15 m/s(54 km/h), a v nárazoch 20 m/s (72 km/h).

Počas toho týždňa sme navyše zaznamenali tretie sneženie počas tejto zimnej sezóny, prišlo v dvoch krátkych periódach, prvá prišla v noci zo soboty 5.4.2025 a trvala do pondelka 7.4.2025 a druhá v štvrtok 10.4.2025 skoro ráno.


Silný vietor veľmi efektívne transportoval sneh do dolín alebo na záveterné strany pohorí. Na grafoch nižšie vidieť vplyv veľmi silného vetra, na AMS Vyšné Žabie pleso síce taktiež snežilo v dvoch etapách, no počas druhého sneženia vietor transportoval všetky zrážky do doliny.


Vývoj stupňa lavínového nebezpečenstva koreloval s meteorologickou situáciou, silný vietor začal na záveterných stranách sediel a žľabov vytvárať snehové dosky a vankúše. V nedeľu stúplo lavínové nebezpečenstvo na ZVÝŠENÉ – tretí stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. V priebehu stredy sa situácia jemne stabilizovala na MIERNOM lavínovom nebezpečenstve, no už v štvrtok mal stupeň vplyvom vetra stúpajúcu tendenciu.
PREDPOKLAD VÝVOJA POČASIA NA VÍKEND :
Aktuálne panujú v horách zimné podmienky. Silný vietor intenzívne počas celého týždňa pracoval a transportoval sneh na rôzne miesta. Rozloženie snehu v teréne je veľmi rôzne, síce vietor bol až tak silný, že veľkú časť snehu sfúkal až do dolín, vytváral popri tom aj snehové dosky a vankúše, ktoré sú sústredené na záveterných stranách pohorí, sediel a žlabov. Tu sa nachádzajú dosky rôznej tvrdosti a veľkosti, ktoré ležia na podkladovej zmrznutej veľmi tvrdej vrstve. Väzby medzi týmito vrstvami vplyvom veľmi chladného počasia sú veľmi malé. Počas piatkového popoludnia a večera sa očakáva príchod teplého frontu, ktorý prinesie ďalšie zrážky. V sobotu sa po nočnom prechode frotnu očakáva jasné počasie bez vetra. Posledná lákavá možnosť ísť sa poriadne zrekreovať do slovenských hôr pred jarnou uzáverou turistických chodníkov (od 15.4.2025) môže byť veľmi zradná. Silné jarné slnko, ktorého uhol dopadu lúčov na terén je už veľmi priamy bude nafúkané vankúše a dosky intenzívne natápať. Očakávame veľmi nestabilné podmienky a v priebehu dňa sa pravdepodobne vyskytne aj množstvo samovoľných lavín. Pohyb v teréne po takomto veternom týždni a následnom prudkom oteplení odporúčame len skutočným expertom.
















Tento blog, článok a analýza dát mohli byť napísané vďaka údajom z Automatických meteorologických stanaíc, ktoré boli vybudované vďaka projektu: Komplexný systém včasného varovania, pripravenosti a vydávania adresných a včasných výstrah pred rizikami v horskom prostredí, ktorý bol spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR).
Ďalšie množstvo preberaných dát poskytla inštitúcia SHMU – etalón kvalitných, overených dát a vedecky podložených výstupov.