Po výdatnom minulotýždňovom snežení stúpla výška snehovej pokrývky. Frontálny systém postupoval od juhozápadu, preto najväčšia snehová nádielka zastihla Nízke Tatry. Tu bolo dovtedy relatívne málo snehu, teplotný gradient bol priaznivý pre vytváranie nebezpečného hranatozrnného snehu pod ľadovou vrchnou vrstvou kôry. Situácia si vyžiadala zvýšenie stupňa lavínového nabezpečenstva na 3., čo sa potvrdilo v sobotu 2.12.2017, kedy sme zaznamenali samovoľnú základovú lavínu v Nízkych Tatrách stredných rozmerov.
Cez víkend a začiatkom týždňa nasledovalo ochladenie a mierne pozvoľné zrážky. Zrážky síce neboli výdatné, ale padali za súčinnosti silného vetra. Ten previeval aj ešte nepreviazaný sneh z poslednej periódy sneženia na J a JV svahy, kde sa vytvorili snehové vankúše a dosky, ktorých stabilita bola nízka. Najsilnejší vietor bol v stredu 6.12.2017, kedy dosahoval v najvyšších polohách rýchlosť v nárazoch 31m/s ( 112 km/h ). Táto zradná situácia si vyžiadala bohužiaľ prvú obeť lavínovej nehody v sezóne 2017/2018, ktorá sa stala vo Veľkej Studenej doline.
V štvrtok 7.12.2017 prišlo výrazné oteplenie, ktoré opäť znížilo stabilitu snehovej pokrývky. Teploty dosahovali v priebehu dňa plusové teploty aj v najvyšších polohách. Preto momentálne platí zvýšený stupeň (3) lavínového nebezpečenstva vo všetkých pohoriach. V priebehu noci snehová pokrývka zmrzla, čo pozitívne ovplyvnilo stabilitu v stredných polohách.
Cez víkend očakávame ďalšie ochladzovanie, nepatrné zrážky a mierny vietor , čo by malo priaznivo ovplyvňovať lavínovú situáciu, nie však lyžiarsku. Na východe (oblasť Polonín) očakávame v sobotu výdatné zrážky. Vo vysokohorskom teréne sa na mnohých miestach sa očakáva premenlivý povrch snehovej pokrývky, mistami výskyt ľadových platní, prípadne kôry, preto buďte pri lyžovaní obozretní, peším turistom odporúčame si pribaliť do výstroje stúpacie železá.