Medzinárodný vedecký workshop o snehu a lavínach ISSW v Grenobli

Už 20. ročník Medzinárodného vedeckého workshopu o snehu a lavínach sa uskutočnil vo francúzskom Grenobli. Podujatie sa každoročne koná buď v USA alebo v Kanade. Prvýkrát do Európy zavítalo v roku 2009. Toto bola jeho len 2. zastávka v Európe.  Akcie sa zúčastnilo vyše 600 vedcov, horských záchranárov a vodcov. Podujatie s takouto účasťou vytvára zaujímavú atmosféru, kde sa vzájomné dopĺňajú najnovšie experimentálne poznatky spolu s praktickými skúsenosťami.

Za HZS – Stredisko lavínovej prevencie sa akcie zúčastnil Igor Žiak a Marek Biskupič, ktorí prezentovali projekt monitorovania lavín v reálnom čase pomocou WI-FI. Pomocou dátového prenosu sa monitorujú lavíny na jednom z najlavinóznejších svahoch celého Karpatského oblúka – Príslopu. V Žiarskej doline je umiestená kamera, ktorá 24 hodím denne sníma lavínovú situácia a tak poskytuje dôležité informácie pri vydávaní lavínových správ.
Na podujatí zaznelo množstvo príspevkov týkajúcich sa modelovania lavín a snehovej pokrývke, pohybu  lavínovom teréne, testov stability snehovej pokrývky atd.. Detailný program podujatia je tu http://www.issw2013.com/Detailed_program_EN.pdf  Najbližšie sa ISSW uskutoční v Kanadskom Banffe.

Poster SLP preyentovaný na konferencii ISSW Grenoble 2013

Poster SLP preyentovaný na konferencii ISSW Grenoble 2013