Extrémne slabá zimná sezóna 2024/2025

Zimu na prelome rokov 2024 a 2025 môžeme po viacerých stránkach označiť za extrémnu. Bohužiaľ sú to skôr negatívne extrémy z pohľadu lyžiarov a skialpinistov. Extrémne málo snehu, extrémne málo zrážok, extréme krátka sezóna. Málo bolo aj lavínových nehôd, napriek tomu jedna smrteľná.

Ak sa pozrieme na graf kumulovaných zrážok na Lomnickom štíte, ktorý je dostupný vďaka práci kolegov z SHMÚ, uvidíme deficit zrážok, ktorý trval už od novembra 2024. Tento nedostatok sa niesol v podstate celou sezónou. V marci to bolo kumulatívne aj viac ako -200 mm, čo si môžeme predstaviť ako zhruba 2 m snehu. Od tohto faktu sa výrazne odvíjali aj podmienky na skialp, lezenie a lyžovanie, ale aj lavínová aktivita.

November

Pokiaľ nerátame prvý sneh v najvyšších polohách Tatier niekedy z konca septembra, tak seriózny príchod zimy, zastúpený najmä snehom vo všetkých horských polohách, prišiel na Slovensko až v noci zo 17/18. novembra. V nasledujúcich dňoch pripadlo sumárne 10 až 25 cm snehu, čo vytvorilo súvislú snehovú pokrývku. Od piatku 22.11 sme začali vydávať aj stupne lavínového nebezpečenstva – spočiatku len 1.stupeň. V ďalších dňoch sa otepľovalo, prišli dni so silnou inverziou, kedy teplota vzduchu vystúpila nad 0°C aj v najvyšších polohách Tatier. V nižších a stredných polohách snehová pokrývka ubúdala, na slnkom osvietených svahoch dokonca takmer zmizla.

December

December pokračoval v trende podpriemerných zrážok. Celkovo na horách bolo iba od 10 do 50 cm snehu. Naviac vo vysokých polohách Západných Tatier. Na Vianoce bez snehu v dolinách a kotlinách sme si už zvykli, ale na snehové sucho v horách sa nám pozeralo len veľmi ťažko. Snehová nádielka stále chýbala a avizované sneženie prinieslo len pár centimetrov. Najviac pripadlo v Oravských Beskydách na Babej hore, okolo 15 cm. V najvýznamnejších pohoriach Slovenska môžeme skôr hovoriť o úbytku snehu, kedy pokrývka sadala vplyvom vetra a oteplenia. Konkrétne práve na Štedrý deň dosahoval vietor na AMS Krížna vo Veľkej Fatre okolo 35 m/s (126 km/h). Počasie si pripravilo skôr opačný teplotný efekt. Inverziu. Zatiaľ čo v dolinách a kotlinách teplota klesala na -8°C, nad pásmom lesa a v najvyšších polohách teplota ani v noci neklesla pod 0°C. 

Január

V úplnom konci roka 2024 a prvé dní januára 2025 prevládalo v našich horách stabilné počasie ovplyvňované tlakovou výšou. Prevládali teplotné inverzie. Vo vysokých polohách bolo jasno a teplo, častokrát sa teploty šplhali až ku +10°C. Naopak v podhorí teploty klesali hlboko pod 0°C. Situácia sa trochu zlepšila 11.-17. januára 2025, pripadlo 20 až 60 cm nového snehu. Keďže prevládalo chladné severné prúdenie, najviac snehu pripadlo v severných pohoriach – v Tatrách a v Oravských Beskydách, a naopak – najmenej vo Veľkej Fatre. Výška snehovej pokrývky sa zdvihla natoľko, že umožnila prvé lyžiarske túry vo všetkých pohoriach, predovšetkým v teréne s trávnatým podkladom. Vo Vysokých Tatrách bolo však z pohľadu skalného terénu snehu naďalej málo, lyžiarske túry boli možné až vo vyšších polohách a aj to len na určitých orientáciách. Sneženie bolo sprevádzané veľmi silným severným vetrom, takže väčšina snehu z horných polôh pohorí bola previata na J, JV a V orientácie. Hrebene, vrcholy a sedlá boli „vydraté“ na starý zľadovatený povrch. 28.01.2025 sa objavil prílev teplého vzduchu, teplota v nadmorskej výške 2000m n. m. zľahka atakovala 0°C. Toto teplé južné prúdenie so sebou prinieslo zrážky, ako inak, vo forme dažďa.

16.1 v obľúbenej lokalite Malý Závrat vo Veľkej studenej doline VT. Skialpinista si uvoľnil menšiu lavínku z nového snehu, tá však so sebou strhala aj staršie vrstvy z víkendového sneženia.

Február

„Nezima“ pokračovala aj vo februári. Suché vodné nádrže v kotlinách zívali prázdnotou, zásoba vody chýbala nielen v pohoriach. Mizerná zima pokračovala a snehu na horách bolo extrémne málo.

Odvtedy nový sneh takmer nepripadol. Vďaka nízkej výške snehovej pokrývky a chladným teplotám sa v snehu vytvorili výrazné vrstvy hranatozrnného snehu a dutinovej inoväte:

15-21.februára 2025 bol asi najchladnejší týždeň tejto zimy. Nad Arktídou sa rozpadol polárny vortex a tým pádom jedna jeho časť zasiahla aj naše územie. Teploty klesli na -15°C v dolinách a kotlinách a na vrcholoch hôr ešte o čosi výraznejšie. Na Lomnickom štíte bolo najchladnejšie z nedele na pondelok 17.02.2025 tesne po polnoci. Teplota tu klesla na -22,1°C.

Krátky návrat snehu a lavín!

Po dlhom období slnečného počasia bez zrážok sa situácia zmenila. 24.2. sa objavilo sneženie, ale napadlo iba do 10 cm nového snehu. Väčšia vlna sneženia prišla zo štvrtka na piatok (27.-28.2.2025). Sneženie prešlo celým územím Slovenska od západu na východ, pri južnom vetre. Smer vetra sa následne zmenil na západný až severozápadný. Ochladilo sa. Najviac snehu pribudlo v Nízkych Tatrách, Veľkej Fatre a Malej Fatre. Sneženie prechádzalo z dažďa. V podhorí a pod 1200 m n. m. šlo prevažne o dážď. Úhrny zrážok sa pohybovali od 15 do 25 mm. To znamenalo prírastok od 15 do 25 cm snehu. Lokálne je ale nafúkané aj 50 cm snehu v záveterných severných a východných orientáciách. Sneh napadol na tvrdý podklad. Navyše, hlavne na severnej strane pohorí sa vytvorila vrstva hranatozrnného snehu medzi starým a novým snehom. To spôsobilo nestabilitu a objavilo sa viacero samovoľných, ale aj ľuďmi uvoľnených lavín. Nešlo však o veľké lavíny. Prevažne boli povrchové s bodovým odtrhom, ale spadli aj doskové lavíny s čiarovým odtrhom. Najviac sme ich zaznamenali v Nízkych Tatrách na severnej strane. Lavína spadla aj zo svahu nad ľadopádom v Patrii v Mengusovskej doline.

Marec

Marec začal tak ako február skončil lavínovou aktivitou. Čoraz viac ľudí sa púšťalo do žľabov v Nízkych a aj vo Vysokých Tatrách. Jedna z nich bohužiaľ skončila tragicky. Popísaná v samostatnom blogu: https://blog.laviny.sk/?p=12979

V ďalšom priebehu marca, sa teplé počasie výrazne podpísalo na úbytku snehovej pokrývky, no najväčší vplyv mal teplý dážď. Počas štvrtka napadlo v Demänovskej doline cez 50 mm zrážok vo forme dažďa. 14-15.marca vo vysokých polohách nad 1600 m n. m. pripadlo za 2 dni 15 až 30 cm nového snehu. Spolu so snežením fúkal aj silný vietor južných smerov, čo znamenalo previevanie snehu na severné svahy, pod sedlá a skalné steny. V nedeľu 16.3. zasvietilo slnko, ešte viac sa oteplilo a čo mohlo, to vypadalo v podobe splazov a lavín. Z veľkej časti to boli lavíny z mokrého snehu, no v tienistých vysoko-položených svahoch aj krásne doskové lavíny s čiarovým odtrhom. Za tieto 2 víkendové dni (15.-.16.3.) spadlo vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách niekoľko desiatok, možno aj stoviek lavín, čo je pri pohľade na celkový priebeh zimy naozaj extrém.

Apríl

V prvej polovici mesiaca bolo chladno a veterno. Vrcholom veterného počasia bol prelom soboty 5.4.2025 na nedeľu 6.4.2025 a štvrtok 10.4.2025, kedy dosiahla sila vetra v nárazoch na vrcholoch hôr 43 m/s (154,8 km/h !). Situácia sa o pár dní otočila o 180°. Od soboty 12.4. sme boli svedkami intenzívneho príchodu jari, resp. konca zimy. Prudko sa oteplilo, svietilo slnko a ak sa vyskytli zrážky, tak vo forme dažďa. To malo za následok rapídny úbytok snehu, v priemere 10 – 15 cm za deň. Vo Fatrách už v polovici apríla nebol žiadny sneh. Apríl sa skončil teplým dažďom, čo len urýchlilo topenie posledných pozostatkov snehu.

Celkové zhodnotenie

Ako sme už viackrát spomínali vyššie, išlo o výrazne snehovo podpriemernú zimu, čo dokladujú aj dlhodobé merania. Na grafe nižšie vďaka meraniam SHMÚ vidíme, že rozdiel medzi minulou zimou na Chopku bol veľmi výrazný. Zima 2023/2024 bol nadpriemerná po celú sezónu, kdežto táto sezóna naopak podpriemerná. V maxime, koncom marca bol rozdiel takmer 200 cm snehu.

Ak sa pozrieme nižšie, napríklad na Jasnú v Demänovskej doline, vo výške okolo 1200 m n. m. tak vidíme, že to bolo v porovnaní s priemerom 1972-2011 ešte oveľa horšie. Výška snehu nedosiahla ani 40 cm a od 1.februára to boli už iba krátke periódy so snehom.

Čo sa týka lavínového nebezpečenstva, tak to iba odrážalo celkovú situáciu u nás. Vo všetkých pohoriach prevládalo malé lavínové nebezpečenstvo (1.stupeň) po celú zimu. Najdlhšie obdobie bez zmeny a s malým nebezpečenstvom trvalo až 37 dní (posledná dekáda januára a takmer celý február). Zvýšené lavínové nebezpečenstvo sme mali naozaj iba pár dní v Tatrách (9). Vo Fatrách to nebolo ani jeden deň.

Lavín s účasťou človeka sme zaznamenali 12. Väčšinou šlo o malé lavíny a úplne zasypaný bol iba jeden človek. Lavínová aktivita sa najviac koncentrovala na koniec februára a začiatok marca, keď sa v našich horách vytvorili vrstvy hranatozrnného snehu na ktorý následne pribudli ďalšie vrstvy snehu. Tento zradný druh snehu sa udržal na severných orientáciách celkom dlho a mal na svedomí aj jedinú smrteľnú nehodu. Zranení boli dvaja.

Tento blog, článok a analýza dát mohli byť vytvorené vďaka údajom z Automatických meteorologických staníc, ktoré boli vybudované vďaka EÚ projektu: Komplexný systém včasného varovania, pripravenosti a vydávania adresných a včasných výstrah pred rizikami v horskom prostredí, ktorý bol spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR).

Množstvo dát nám poskytlo SHMU za čo im ďakujeme a veľmi si vážime spoluprácu s nimi, ich vedomosti a vedecky podložené výstupy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *