Medzi náplň pracovníkov Strediska lavínovej prevencie patrí okrem iného aj monitoring geohazardov vo vysokohorskom prostredí. Počas víkendu 19.-20. 10. 2024 sme v Javorovej doline zaznamenali niekoľko menších skalných lavín. K samovoľnému uvoľneniu skál došlo v severnej stene Malého Javorového štítu, pričom kamenný nános sa zastavil tesne pred zeleným turistickým chodníkom idúcim do sedla Sedielko.
Tatranské masívy sú tvorené prevažne žulou a granitickými horninami, ktoré sú pri priaznivých podmienkach náchylné na zvetrávanie. V Tatrách je zvetrávanie hornín ovplyvnené najmä týmito procesmi:
- geologické podložie a štruktúra hornín
- meteorologické procesy
- seizmická aktivita
- ľudská činnosť
- hydrologické procesy
K skalnému zosuvu z Malého Javorového štítu došlo pravdepodobne kombináciou poklesu teplôt a zrážkovou činnosťou predchádzajúcich dní. Voda, ktorá sa dostala do skalných puklín zamrzla a zväčšila svoj objem, týmto tlakom došlo k oslabeniu a úplnému rozpojeniu hornín. K samovoľnému uvoľneniu došlo v nadmorskej výške cca 2305 m pričom zosuv sa zastavil tesne nad turistickým chodníkom do sedla Sedielko. Dĺžka nánosu dosiahla 516 m.
V severnej stene sa nachádza niekoľko lezeckých ciest pričom tento skalný odtrh priamo zasiahol cesty Indiánske leto (V), L.Páleníček, M.Smutný 1.10.1971 a Pravou časťou steny (IV-V), W.Kogut, R.Lazarski 10.8.1956. V týchto, ale aj susedných cestách sa môžu stále nachádzať nebezpečné voľne skaly, alebo nestabilné skalné bloky.
S pomocou UAV technológií sa nám podarilo zostaviť 3D model severnej steny Malého Javorového š.
Na záver je potrebné dodať že erózia je prirodzený proces, ktorý sa vyskytuje v priebehu tisícov až miliónov rokov, a v horských oblastiach, ako sú Tatry, je intenzívnejší pre časté zmeny teplôt, mrazové zvetrávanie a veľké množstvo zrážok.
Toto nebezpečenstvo je vždy potrebné zvážiť pri vstupe do horských oblastí.
Pred každou túrou, ale aj počas túry sledujte predpoveď a vývoj počasia na horách. Taktiež výstrahy na stránke www.hzs.sk.