Novinky vo vydávaní LAVÍNOVEJ PREDPOVEDE počas zimnej sezóny 2021/2022

Jednou z hlavných úloh Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby je denné sústreďovanie správ, potrebných na posúdenie lavínovej situácie v horstvách na Slovensku a denné vydávanie regionálneho lavínového bulletinu podľa medzinárodných pravidiel. Počas tejto zimnej sezóny dochádza k zmene vydávania lavínového bulletinu z hľadiska času vydávania.

Vydanie lavínového bulletínu predchádza zložitému procesu vyhodnocovania meteorologických faktorov, analýze predchádzajúceho obdobia so vzhľadom na možnú nestabilitu v snehovej pokrývke, analýze snehových profilov, výskytu lavín a mnohých ďalších premenných. Výsledkom tohoto procesu je stupeň lavínového nebezpečenstva pre každe pohorie. Tento stupeň sa ešte môže plynulo meniť počas dňa a to v závislosti od nadmorskej výšky alebo prebiehajúceho počasia. Dôležité je v lavínovom bulletine čítať celú nami podávanú informáciu. Nezabudnúť na podrobnejšie informácie o typickom lavínovom probléme, možnej nestabilite svahov, konkrétnych orientáciách, nadmorských výškách a tendencii vývoja lavínového nebezpečenstva.

Od dnešného dňa vydávame lavínovú predpoveď do 17:00 hodiny pre nasledujúci deň, s platnosťou do 17:00 hodiny konkrétneho dňa. Benefitom tejto zmeny je časova dostupnosť informácie pre ľudí plánujúcich aktivity v horách. Tí majú túto informáciu potrebnú pri plánovaní túr už večer pred túrou. Takisto nastupujeme na trend fungujúci vo všetkých európskych pohoriach, takže vaše návyky získané doma po príchode do zahraničia nemusíte meniť. Meníme taktiež informáciu o poveternostných podmienkach v odtrhových zónach lavín, ktoré sú pre vás dostupné na vynovenom Meteoportáli HZS s prístupom:

 • buď priamy odklik (direct login) zo stránky laviny.sk – v ľavom menu “Meteoportál
 • alebo cez adresu: meteo.hzs.sk kde však treba zadať user = lavinova  password = prevencia

Čo sa nemení je miesto kde tieto informácie nájdete, sú dostupné na webe www.laviny.sk alebo www.hzs.sk

3 thoughts on “Novinky vo vydávaní LAVÍNOVEJ PREDPOVEDE počas zimnej sezóny 2021/2022

 1. Pingback: Horská záchranná služba zmienia godzinę podawania biuletynu lawinowego. - Plecaki Lawinowe

 2. Vydaniu lavínového bulletínu predchádza zložitý proces vyhodnocovania meteorologických faktorov, analýze predchádzajúceho obdobia so vzhľadom na možnú nestabilitu v snehovej pokrývke, analýze snehových profilov, výskytu lavín a mnohých ďalších premenných. — Akože najskôr ho vydáte a potom až vyhodnocujete faktory? Nie je tam chyba?

  • Dobrý deň pán Chlup

   ako píšeme „Vydaniu lavínového bulletínu PREDCHÁDZA zložitý proces vyhodnocovania meteorologických faktorov…“

   Takže najprv vyhodnocujeme všetky premenné, a následne vydávame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *