„Zaletnenie výbavy“ a ukončenie vydávania lavínových správ

Začiatkom mája 2021 ukončilo Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby pravidelné vydávanie lavínových správ pre sezónu 2020/2021. Napriek tomu, že Stredisko lavínovej prevencie lavínový stupeň nevydáva, vo vyšších polohách horstiev je stále dosť snehu, panujú tu jarné podmienky s firnovým snehom a v popoludňajších hodinách sa môžu vyskytnúť lavíny z mokrého snehu. Situáciu však priebežne sledujeme a budeme aktualizovať, všetky informácie nájdete na laviny.sk. Meteoúdaje, ktoré pre Vás zbierame môžete sledovať na našom meteoportáli, zábery z kamier na kamerovomportáli.

V horách aktuálne platí jarná uzávera a tak je načase zimnú výbavu „zaletniť“.

Prinášame pár rád na čo nezabudnúť :

  • lavínový hľadací prístroj – nezabudnite z neho vybrať batérie – aj moderné alkalické batérie dokážu vytiecť, zkorodovať a poškodiť Vám prístroj.
  • lavínová sonda – odporúčame Vám prekontrolovať skladanie a rozkladanie, všetky spoje a hľadať praskliny. Počas letnej sezóny uskladnite sondu v dobre vetranom priestore na miesto bez priameho slnečného žiarenia.
  • lavínová lopata – odporúčame prekontrolovať miesto, kde sa násada vkladá na porisko – hľadajte prítomnosť prasklín či iných vád. Počas letnej sezóny uskladnite aj lopatu v dobre vetranom priestore na miesto bez priameho slnečného žiarenia.
  • lavínový batoh. V prípade, že vlastníte elektronický lavínový batoh odporúčame Vám ho na letnú sezónu nabiť na skladovaciu kapacitu (podľa údajov výrobcu), ak takúto kapacitu výrobca neudáva, odporúčame nabiť na 75%. Výrazne tým predĺžite životnosť akumulátorov. U mechanických lavínových batohov Vám odporúčame prevážiť náplne a overiť si ich naplnenie. Prekontrolujte všetky tiahla, upínania a batoh uskladnite v dobre vetranej miestnosti na miesto bez priameho slnečného žiarenia.
  • lyžiarky – vyberte si papuče, umyte ich a nechajte vysušiť. Uskladnite ich taktiež v dobre vetranom priestore
  • lyže – nezabudnite si na leto navoskovať sklznicu, zabránite jej vyschnutiu. Je vhodné si voskom zaliať na letnú sezónu aj hrany, čím zabránite ich korózii.
  • stúpacie železá – teraz je ideálny čas nabrúsiť si zodraté mačky či skontrolovať ich upínanie
  • lekárnička – prekontrolujte si jej obsah a preexpirovaný obsah vymeňte

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *