Prvý jesenný týždeň bolo počasie značne premenlivé. Od pondelka sme tak na horách zažili mrholenie, intenzívny dážď, sneženie, teploty pod bodom mrazu, hustú hmlu, dokonca aj vietor o sile víchrice, ale na druhej strane aj slnečnú a modrú oblohu, príjemné jesenné teploty a viditeľnosť cez 100 km. Začiatkom týždňa prevládalo daždivé a veterné počasie. Vietor nabral na sile najmä v utorok, keď sme na hrebeňoch hôr zaznamenali vietor, ktorý v nárazoch dosahoval silu víchrice, teda cez 90 km/hod. Z utorka na stredu sa začalo vyjasňovať, ale zároveň sa aj podstatne ochladilo a minimálne teploty sa dostali tesne pod bod mrazu už aj na podhorí. V stredu prevládalo pekné, slnečné jesenné počasie. Dážď počas predošlých dní a následné ochladenie vytvorili predpoklad aj pre vynikajúcu dohľadnosť v tento deň.
Zlepšenie počasia však bolo opäť iba prechodné a už vo štvrtok na poludnie začalo na horách opäť intenzívne pršať. Už v piatok sa však do tatranskej oblasti začal nasúvať chladný vzduch, ktorý priniesol vyjasnenie a ochladenie. Tento charakter počasia by mal byť už trvalejší a mal by pretrvávať aj počas víkendu. Cez víkend teda očakávame slnečné, ale chladné počasie. Chladné budú najmä rána, hlavne v dolinách a kotlinách. Neskôr, popoludní môže teplota vzduchu na slnku dosiahnuť v stredných polohách (1000 – 1500 m n. m.) aj príjemných 5°C – 10°C. V najvyšších, vysokohorských polohách však teplota nestúpne nad bod mrazu.
V najvyšších polohách, približne od nadmorskej výšky 2000 m n. m., sa udržala nesúvislá, niekoľko centimetrová vrstva snehu. Tá sa drží najmä na svahoch so severnou orientáciou, tienistých svahoch a vo vrcholových partiách vysokohorských sediel. Na skalách sa vplyvom záporných prízemných teplôt tvorí námraza a hrozí riziko pošmyknutia. Pohyb vo vysokohorskom teréne by teda mal byť opatrný a obozretný s prihliadnutím na vlastné schopnosti a výstroj. Nebezpečné sú najmä strmé skalné úseky turistických chodníkov, zabezpečené reťazami.
text: Jozef Richnavský
foto: archív SLP, Palo Gavlák