To, že počasie sa mení každým dňom platí na horách dvojnásobne, príkladom je vývoj počasia od 24.12 po 30.12.2016. V predvianočnom období v piatok 23.12.2016 vládla na horách stabilná inverzia, kde teploty v najvyšších polohách dosahovali plusové hodnoty. Na horách panovali jarné podmienky, v stredných polohách sa sneh výrazne natápal a z ranného firnu sa v popoludňajších hodinách stávala na južných svahoch ťažká kaša. Na Vianoce z 24 na 25.12.2016 prišiel teplý front, ktorý priniesol zo začiatku snehové zrážky, no následne zasiahol horské oblasti Slovenska teplý sektor. Teplota aj v severných dolinách dosiahla plusové hodnoty.

Priebeh telôt v °C, Vysoké Tatry – Zamrznuté pleso
Oteplenie a zrážky vo forme mrholenia mali za následok vytvorenie silnej kôry, alebo ľadovej vrstvy na povrchu snehovej pokrývky. Dlho očakávaný studený front zasiahol horské územia Slovenska v utorok 27.12.2016, prišiel od severozápadu a priniesol búrlivý vietor a čo mnohých potešilo aj mohutné zrážky. Silný severozápadný vietor dosiahol v nárazoch v utorok 27.12.2016 na chopku 38 m/s ( 137 km/h ). Sneh previeval na juhovýchodné záveterné strany hrebeňov a štítov. V stredu vietor so zrážkami naďalej pretrvával.

sila vetra v m/s, Nízke Tatry – Chopok
Nakoľko frontálny systém postupoval od severozápadu zrážky boli bohaté najmä v Západných a Vysokých Tatrách. V priebehu 48 hodím tu napadlo 80 cm nového voľného prachového snehu, pričom tento sneh bol previevaný a ukladaný nalmä na záveterné strany. Začiatkom utoroka 27.12.2016 mala snehová pokrývka na automatickej meteorologickej stanici v Zamrznutom kotli výšku 66 cm, pričom v štvrtok 29.12.2016 mala výšku 232 cm. Tieto skutočnosti mali za následok stanovenie zvýšeného stupňa lavínového nebezpečenstva, tretieho z medzinárodnej päťdielnej stupnice.
Nakoľko sneh bol naďalej previevaný silným vetrom na viacerých miestach vznikali nebezpečné miesta s potencionálnym nebezpečenstvom uvoľnenia lavín a tým ohrozenia ľudských životov ako aj majetku. Pracovníci Horskej záchrannej služby vykonali preventívny odstrel snehovej pokrývky v Lomnickom sedle, kde výška nového vetrom ubitého snehu presahovala 60 cm. Tento bol uložený na tvrdej podkladovej ľadovej vrstve.
Na záver roka nás čaká pekné slnečné inverzné počasie, s nízkymi teplotami v dolinách počas noci a vysokými teplotami cez deň. Sneh cez deň sfirnovatie a počas noci následne zamrzne, čo pozitívne ovplyvní jeho stabilitu. Pozor si však treba dať na slnkom nasvietené stredné polohy, kde sneh počas popoludňajších hodín natopí snehovú pokrývku až príliž. Šťastný nový rok Vám želajú pracovníci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
- Pracovníci Strediska lavínovej prevencie robia profil snehovej pokrývky v Západných Tatrách
- 2016-12-30 Pracovníci Strediska lavínovej prevencie robia profil snehovej pokrývky v Západných Tatrách
- Aj napriek silnému vetru, prechod z dažďu do snehu spôsovbil, že sa sneh udržal na stromoch. Západné Tatry
- Západné Tatry Babky
- Pohľad na Západné Tatry
- Zimná rozprávka v Západných Tatrách
- Zimná rozprávka v Západných Tatrách
- Príprava nálože na odstrel
- Umiestnenie nálože pred odstrelom v Lomnickom sedle
- Pohľad na prostredný hrot a Žltú stenu
- 2016-12-30 pracovníci Horskej záchrannej služby zabezpečujú priestor pred odstrelom
- Kežmarský štít
- prasklina v snehovej pokrývke v Lomnickom sedle