Na taký nástup zimy, aký prišiel v posledných dňoch novembra, si už hádam nespomenie hocikto. Hlavne po tých predchádzajúcich biednych zimách. Rozdiel v tom ako vyzerala krajina v nedeľu ráno (27.11) a tým ako vyzerá dnes (začiatkom decembra) je obrovský. Pred týždňom bol sneh len v najvyšších polohách Tatier, súvislejšie až nad 2100 m n.m. Teploty boli pomerne vysoké, izoterma 0°C sa držala vo výškach 2100 až 2300 m.
Všetko sa zmenilo v nedeľu popoludní prílevom veľmi studeného, pôvodne arktického vzduchu nad strednú Európu. V priebehu 24 hodín sa ochladilo až o 15°C, vo vrcholových partiách Tatier teplota vzduchu klesla až k -20°C. A aby to nestačilo, ochladenie bolo samozrejme okorenené veľmi silným vetrom, ktorý na hrebeňoch dosahoval rýchlosť 15 – 20 m/s, v nárazoch až 30 m/s! Čo nás však potešilo najviac, severné prúdenie nám prinieslo aj prvé výdatné sneženie. Úhrny však boli priestorovo veľmi rozdielne, najviac chytil tentoraz sever, čiže Tatry (20 – 45cm), najmenej Nízke Tatry a Veľká Fatra (5-20 cm).
Po prechodne zlepšení počasia (utorok – streda), zrážkové a veterné počasie pokračovalo aj od stredy večera (30.11) do soboty obeda (3.12). Počas týchto dní sa pani zima prejavila ešte razantnejšie. V Tatrách pripadlo ďalších 40 – 80 cm nového snehu, v Malej Fatre 35 – 50 cm a dačo sa predsa ušlo aj Nízkym Tatrám a Veľkej Fatre, 15 – 35 cm. Sneženie bolo opäť sprevádzané silným vetrom, tentoraz ešte silnejším, na horách fúkal búrlivý vietor až víchrica s rýchlosťou cez 20 m/s, v nárazoch 30 až 40 m/s!!!
So snehovými podmienkami úzko súvisí aj lavínové nebezpečenstvo. Počas predchádzajúceho víkendu (26-27.11) bolo len malé lavínové nebezpečenstvo (1. stupeň) v Tatrách v polohách nad 2200 m n.m. Od pondelka sa postupne zvyšovalo vo Vysokých, potom aj v Západných Tatrách na mierne (2) a od piatku 2.12 sa vo vysokých polohách Tatier nad 1700 m vytvorilo zvýšené l.n. 3. stupeň. Nový sneh bol vplyvom vetra uložený veľmi nerovnomerne, miestami je povrch úplne vyfúkaný až na ľadovo-skalný podklad a inde sú náveje a vankúše dosahujúce 1 – 2 metre. Veľmi nebezpečná situácia je v záveterných (JZ, J,JV,V) žľaboch, pod sedlami a skalnými stenami, tu okrem možnosti mechanického uvoľnenia lavíny hrozia aj lavíny spontánne.
V ostatných pohoriach je buď mierne (MF, NT>1700m), alebo malé lavínové nebezpečenstvo (VF, NT<1700m).