Cez víkend sme sa ešte radovali z prachového snehu, no už začiatkom týždňa prezliekla zima zimný za jarný kabát. V sobotu ešte pretrvávalo chladné počasie, na väčšine horských oblastí na území Slovenska bola výdatná snehová nádielka z posledného sneženia, ktorá si stále zachovávala prachovú formu. Už v nedeľu 14. februára 2016 začal nad horské územia prúdiť teplý vyzduch z mohutnej tlakovej níže presúvajúcej sa nad našu oblasť, čo prinieslo veľmi silný juhozápadný vietor, ktorý v horských oblastiach dosahoval silu víchrice. Sneh bol prefúkaný na severovýchodné záveterné strany pohorí a vytvoril mohutné vankúše a nestabilné dosky, ktoré mohli byť uvoľnené už pri malom dotatočnom zaťažení, čo malo za následok zvýšený stupeň lavínového nebezpečenstva, t.j. 3 stupeň z 5 dielnej medzinárodnej stupnive. Lavínová situácia bola začiatkom týždňa preto veľmi lokálna. Teploty krátko na to začali výrazne stúpať a pribudli aj zrážky, no vo väčšine horských oblastí mali formu dažďa. Sneh začal spočiatku ťažieť, neskôr výrazne strácať na svojej výške. Teplota dosahovala naďalej plusové hodnoty a to aj počas noci, čo malo za následok, že v podhorských oblastiach drahocenný sneh z minulotýždňového sneženia postupne úplne vymizol, a vo štvrtok 18. februára 2016 mali zrážky formu dažďa aj v najvyšších polohách Slovenska. Izoterma nula stupňov dosahovala v tento deň výšku 2300 – 2400 m.n.m. Sneh v stredných polohách prevlhol v celom svojom profile, a v niektroých oblastiach sa začali vytvárať podmienky pre lavíny z tepla, typické pre aprílové počasie. Takéto lavíny boli zaznamenané nielen na južných, ale aj na severne orientovaných svahoch, ktoré týmito javmi v tomto období obyčajne netrpia. Podmienky v horách sa takmer pre všetky aktivity (VHT, lezenie, lyžovanie) výrazne zhoršili, sneh sa stal spočiatku nosným, neskôr borivým, v najvyšších polohách sa vytvorila kôra. Koniec týždna by však mal priniesť ochladenie a zrážky aj vo forme snehu, ktoré by postupne mali zasiahnuť aj horské a neskôr podhorské oblasti.

priebeh teploty na Lomnickom štíte (2632 m.n.m) od 13. do 19. februára 2016.

priebeh teploty na Žiarskej chate (1325 m.n.m) od 13. do 19. februára 2016.
Lavinová situácia:
Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách trvá od 1500 m n. m. mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Vo Veľkej a Malej Fatre trvá taktiež mierne lavínové nebezpečenstvo, avšak od 1300 m.n.m. Tento stupeň platí pre všetky orientácie svahov, a má ho za následok výrazné oteplenie bez nočných mrazov aj v najvyšších polohách. Momentálne v horských oblastiach prevláda zamračené počasie so sneženim od 1400 m.n.m.
Predpoveď počasia a podmienok na víkend:
V priebehu piatkovej noci sa nad územie Slovenska začne za studeným frontom presúvať chladný vzduch, ktorý prinesie ochladenie. Očakávame zrážky v stredných polohách spočiatku dažďové, neskôr snehové, ktoré v popoludňajších hodinách zoslabnú. Snehová pokrývka v priebehu noci premrzne a na povrchu sa vytvorí ľadová vrstva, preto nový sneh, obzvlášť na miestach, kde bol presúvaný vetrom, môže byť nestabilný. Premrznutie vodou premočených tráv v stenách a žliabkoch, by malo vytvoriť vhodné podmienky na klasické horolezecké túry.
- Vysoké Tatry, Mlynická dolina 15.2.2016.
- Vysoké Tatry, Vytváranie snehového profilu v Mlynickej doline
- Západné Tatry, dve samovoľné lavíny z ťažkého snehu zo Salatína 17.2.2016.
- Západné Tatry, Žiarska dolina, meterologická stanica HZS, 18.2.2016, v pozadí Príslop.
- Západné Tatry, Žiarska dolina, Hrubá kopa 18.2.2016.
- Západné Tatry, Hlinská dolina, predná Garajová lávka, 17.2.2016.
- Západné Tatry, Hlinská dolina, Hrubô, 17.2.2016.
- Západné Tatry, Hlinská dolina, Veľká záhradka